Porselen Çalışmaları Hakkında Soru ve Cevapları 2|Fırın Destek | Türkiye´nin En Güçlü Dental Teknik Destek Sitesi
Fırın Destek Ana Sayfa
   
 
 
 
Porselen Çalışmaları Hakkında Soru ve Cevapları 2

Değerli Diş Teknisyenleri;

Günlük porselen çalışmalarımız da her gün önümüze bir çok problemler çıktığı muhakkak. Bunların bir kısmına belki basit çareler üretebiliriz ancak bilmemiz gereken en önemli husus hataların büyük bir kısmının maalesef kurallara uymadığımızdan dolayı oluştuğudur. Uyulması gerekli önemli kuralları ve hata oluşumlarını aşağıda açıklamaya çalıştık.Bu kuralların bizlere hayli faydalı olacağını ümit ediyorum.

Hepinize başarılar ve bol işler dileği ile
ÖĞÜN TRAKYALI

PORSELENDE ÇATLAMA

Kron ve köprülerde mum modelaj ufaltılmış diş formunda yapılmalıdır. Böylece metal üzerine konulacak porselen kalınlığı her yerde eşit olur. Ayrıca tüberküller de modelajda belirtilmelidir. Köprülerde interdental aralıklar da U formunda olmalı bıçak sırtı gibi keskin olmamalıdır.

Döküm: Döküm sırasında alevi istenilen şekilde tutmalı indiksiyon veya elektrikli döküm cihazlarında imalatçı firmaların ısı değerlerine uyulmalıdır.
Metalin içine en fazla 1/3 ıranında eski metal karıştırabilirsiniz.
Kumlama kumu mutlaka çok temiz olmalıdır.. Kumu tekrar tekrar kullanan kumlama aletleri kullanılmamalıdır.

Vita Likit ve Porselen Tozu Vision Porselen Tozu ve Likiti Ceramco Porselen Tozu Likiti

Köprü ve kronların bütün üst yüzeyleri mutlaka tefsiye edilerek rövetmen artıkları tamamen temizlenmelidir.
Oksit pişimi de birçok firma tarafından tavsiye edilmemesine rağmen değişik metal kullanımlarında emin olmak için oksit pişimi yapılmalıdır. Oksit pişiminde dikkat edilecen en önemli şey oksitlenme rengidir. Renk heryerde aynı ve homojen olmalıdır. Hiçbir zaman yüzeyde leke olmalaıdır. Oksit tabakası en sonunda kumlanmalı ve asitlenmelidir.
Bütün porselen tozları karıştırılırken hava kabarcığı kalmaması için cam üzerine konulan porselen tozuna likidi kenardan damlatılmalıdır. Ve mutlaka cam veya ebonit spatülle karıştırılmalıdır. Metal spatülle karıştırmada metalden aşınan artıklar mutlaka renk değişimleri yapacaktır.
Mutlaka temiz, tozsuz bir çalışma ortamı olmalıdır. Metal artıkları ve atık porselen artığı olan fırça temizleme suları kullanılmamalıdır.
İzolasyon metaryalleri çok kalın kullanılmamalıdır.

Köprü pişimlerinde gövde araları opağa kadar mutlaka keskin bir aletle separe edilmelidir. Unutulmaması gereken şey çatlamaların daima kalın olan yerlerde olduğudur. Bunun için porselen yığımlarında kalınlığının her bölgede eşit olmasına çalışılmalıdır. İnterdental aralarda kullanılacak aletin ağzı çok keskin olmalı ve daima ıslatılarak kullanılmalıdır. Aksi halde porselen pişmiş opağa yapışmayacak ve geniş bir yırtık doğacaktır.

Pişim değerleri tam olmalı ve pişim ısısı istenilen seviyede bulunmalıdır. Yani fırının kalibrasyonu daima ayarlı olmalıdır. Ara sıra bir ayna yardımı ile rezistans kontrol edilmeli ve bütün rezistans´ın her bölgesinin eşit kızarıklıkta olduğu kotrol edilmelidir.
Eğer glazürden önce silikonl lastik kullanılmış ise yalnızca akan su altında yıkamak yetmez basınçlı su ve buhar temizlemesi de yalnız başına yetmez. Mutlaka mekanik olarak artık lastik temizlenmelidir.

Lak izolasyon metaryalleri poselen yüzeylere bulaşmamalıdır. Kapanış modeli üzerine sürülen taze izolasyon metaryallerine bilhassa dikkat edilmeli ve kurumaları beklenmelidir.
İlave için çok az porselen kullanmayınız. Kurumanın çok fazla olmamasına dikkat edilmelidir. İnterdental aralıklar bir fırça ile nemlendirilmelidir. ( VITA INTERNO likidi gibi yağlı bir likitle.)


 

Son Makaleler
• Dentsply Multimat MC Yenileme• Vita VPAD Easy• Vita VM9 Çalışma Kataloğu• Vita VMK Master Kataloğu• Solera Porselan Tozu Pişim Tablosu
Son Eklenen Firmalar
• Deneme Diş Lab.6• Deneme Diş Lab.5• Deneme Diş Lab.4• Deneme Diş Lab.3• Deneme Diş Lab.2
Gerekli Bilgiler
Ceramco Fırınların Quartz Rezistans Sistemine Dönüştürülmesi
Ceramco Fırınların Quartz Rezistans Sistemine Dönüştürülmesi
Ceramco Fırınların Quartz
Gerekli Bilgiler
Ceramco Fırınların Quartz Rezistans Sistemine Dönüştürülmesi
Ceramco Fırınların Quartz Rezistans Sistemine Dönüştürülmesi
Ceramco Fırınların Quartz
 
FirinDestek.com´a aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz ve yayımlanan veriler kulanılamaz.
Adres: Tufan Mah. Tufan Cad. Tüylüoğlu Sk. No:2 Çengelköy Üsküdar İSTANBUL
Telefon: 0216 321 4 222

Type mismatch