Ceramco Fırınların Quartz Rezistans Sistemine Dönüştürülmesi

Quartz Cam Rezistans Değişim Klavuzu

Bu yazımızda Ceramco fırınlarının rezistanslarını nasıl Quartz rezistans (kuvartz) ile değiştirebileceğinizi anlatacağız. Gerekli bilgi ve donanımız yoksa lütfen teknik servis çağırınız.

Quartz Rezistans Değişim Adımları

Phoenix Porselen Diş Pişirme fırınınızın şehir şebekesine bağlı elektrik kablosunu prizden çıkartarak elektriği kesiniz.Üst kapağı tutan 4 adet yıldız vidayı tornavida yardımıyla sökünüz.
Kapağı dikkatlice kaldırarak, kapağın altında ki kanalda bulunan silikon contayı kopartmamaya dikkat ediniz.Uzun süre kapalı kalan fırın kapağı arasında sıkışan conta zamanla kapağa yapışmakta ve esnekliğini kaybetmektedir. Sökerken bu contanın yırtılmamasına ve zarar görmemesine özen gösteriniz. Aksi halde vakum kaçağı oluşabilir.

İnce izolasyon plağını dikkatlice kırmadan kaldırnız.

Üst izolasyon malzemesin ortasında bulunan Termokupl uçlarını işaretleyerek dikkatlice sökünüz. (Kırmızı ve Siyah olarak belirtilmiştir)
Bu uçlar çok ince olduğundan dolayı kolaylıkla kopabilir, bunun da tamiri mümkün değildir ve termokupl kıymetli metalden yapıldığı için oldukça pahalıdır.Sökmek için ince uçlu bir pens ve tornavida kullanınız. Sökerken zorlamama dikkat ediniz.

Sökülemiyorsa kesinlike yağ bazlı veya benzeri solvent pas – kireç sökücü ürünleri kullanmayınız !!!

Eğer tüm uğraşlarınıza rağmen hala sökemiyorsanız lütfen Teknik Destek alınız.

Termokupl tablasını dikkatli iki elinizle tutarak kaldırınız. Yere koymadan önce alt tarafdan çıkan termokupl uçlarını kırmamaya ve ezmemeye dikkat ediniz.Mümkünse yan yatırarak kayıp düşmeyeceği bir yüzeye koyunuz.
Eski rezistansı artık görebilirsiniz. Muhtemelen kırılmış, dökülmüş olabilir. Bu haldeki rezistansları sökerken eldiven ve maske kullanınız. Rezistans malzemesinin içerisinde bulunan toz ve toz parçacıkları yüksek değerde kanserojen madde içermektedir.
Rezistansı tutan elektrik giriş uçlarında ki vidaları tornavida yardımı ile dikkatlice kırmadan, yamultmadan ve zorlamadan sökünüz.Bu uçları sökerken dikkatli olunuz aksi halde vakum kaçağı oluşturacak zararlar verebilirsiniz.
Uçları söktükten sonra bir elinizi içeri doğru sokarak rezistansı alt dibinden yukarıya doğru eşit kuvvetle çekiniz.Eğer parçalanmışsa veya dökülmüşse elektrik süpürgesi ile kırıntıları çekebilirsiniz.
Yeni aldığınız Quartz Rezistans, Seramik Fiber rezistanslar gibi kanserojen toz ve parçalar içermemektedir.Yeni rezistansınızı yuvasına dikkatlice, kırmadan ve zorlamadan yerleştiriniz.

Eğer rezistans yuvaya girmiyorsa, yuvayı bir zımpara ve elektrik süpürgesi yardımı ile genişletiniz. Bu işlemi yaparkende çıkan tozları solumamaya dikkat ediniz.

Eğer bir Quartz Rezistansınız
yoksa bizden temin edebilirsiniz. İletişime geçmek için Tıklayınız

Yeni rezistansınızı yerleştirdikten sonra uçlarını işaretleyerek fazlasını kesiniz.
Uçları 90 derece kıvırıp, bağlantı rakorlarının içine yerleştriniz.
Bütün uçları yerleştirdikten sonra tornavida yardımıyla vidalarını sıkın. Sıkarken fazla kuvvet uygulamamaya dikkat ediniz ki, rezistans uçları ezilip kopmasın.
Termokupl tablasını yine dikkatlice yerine oturtunuz. İşaretlediğiniz uçları, yine işaretlediğiniz doğru yerlerine takınız.Bu uçları da sıkarken fazla kuvvet uygulamayınız. (Uçlarda oksidasyon – paslanma varsa bunları ince zımpara yardımıyla dikkatlice temizleyiniz.)
Üst izolasyon plağını da yerleştirdikten sonra kapağın geleceği metal çemberi nemli bir bez yardımı ile temizleyin. Bu alanda kalacak parça ve parçacıklar vakum kaçağına sebep olabilir.
Aynı şekilde kapak içinde bulunan silikon contayıda temizleyiniz. Yine burada ki parçalarda vakum kaçağına sebep olabilir.
Kapağı yerine oturtup 4 vidayı karşılıklı eşit derece sıkın. Vidaları tek tek sonuna kadar sıkmak kapağın eşit kapanmamasına yada eğrilmesine sebep olabilir. Bu da yine vakum kaçağına neden olabilir.Bütün bu aşamaları sorunsuz bir şekilde uyguladıysanız, fırınınızın rezistansını başarıyla değiştirmiş bulunmaktasınız. Tebrik ederiz.

Son işlem olarak Fırınınızın kalibrasyonunu kontrol etmeyi unutmayınız.

Share