Porselen Diş Pişirme Fırınlarının Kalibrasyonu

Nasıl Kalibrasyon Yapılır?

Kullandığımız fırınların göstergelerinde gördüğümüz sıcaklık değeri ile firının iç sıcaklık değeri aynımı. kısaca  gösterge de görünen 930 derecelik değer acaba rezistans  (MUFFLE) bölümündede aynımı bunu hep merak ederiz.

Peki bunu nasıl test edebiliriz. iki yolu var birincisi teknik servislerden yardım alabiliriz, ikincisi ise kendimiz yapabiliriz.

Porselen Fırını Kalibrasyonu

Bunun için KALİBRASYON GÜMÜŞ TEST KİTİNE ihtiyacımız var. Temin etmek için bizi arayın.

Önce fırınınızı 500 dereceye ayarlayıp yarım saat bekletin,daha sonra boş her hangi bir programa şu program değerlerini yükleyin.

Ön Isıtma 500 Derece
Ön Isıtma Bekleme Süresi 6 Dakika
Asansör Kapanma Süresi 6 Dakika
Dakika da Isı Artışı 55 Derece
Yüksek Isı Değeri 955 Derece
Yüksek Isıda Bekleme 1 Dakika

Bu programı fırınınza yazdıktan sonra kalibrasyon kitinden aldığınız gümüş çubuğu dik olarak fırının taşıma tablasının tam ortasına gelecek şekilde yerleştirip program start tuşuna basıp programın bitmesini bekleyin .
Program tamamlandıktan sonra asansör açılınca içine yerleştirdiğimiz gümüş çubuğun yine dik durup fakat tepesinden dibine doğru erimiş olması gerekir ,tepesi eriyip sivri bir hal almış  çubuğun alt kısmıda yukardan eriyip aşağı akan gümüşle kalınlaşmış olması gerekir , bu da size fırınınızın kalibrasyonunun doğru olduğunu gösterir.

Eğer gümüş tamamen eriyip top halini almış sa bu da fırının iç ısısının göstergenin gösterdiğinden çok yüksek olduğunu gösterir .

Bu durumda fırının ısısının 500 dereceye düşmesini bekleyin ,yeni bir çubuk koyup YÜKSEK ISI DEĞERİNİ 10 DERECE düşürerek yeniden deneyin taa ki gümüş çubuğun yukarda tarif edilen şekilde çıktığını görene kadar.

Eğer gümüş çubuğunuz hiç erimemiş bir halde duruyorsa ,fırının iç sıcaklığı göstergenin gösterdiğinden daha düşük demektir,o zaman fırın ısısının 500 dereceye düşmesini bekleyip ,YÜKSEK ISI DEĞERİNİ 10 DERCEartırıp programı yeniden uygulamalıyız yine gümüşün yukarda tarif edilen hali oluşana dek yüksek ısı değerini artırarak devem edebiliriz. her seferinde aynı gümüşü kullanmak doğru olmadığından her yeni programa başlamadan gümüş çubuğun değiştirilmesi önerilir.

Bu işlemin neticesinde fırınınızın kalibrasyonu hakkında bilginiz olacak ancak fırınınız kalibre edilmiş olmayacak,çünkü her fırının ayrı bir kalibrasyon yöntemi vardır ve bununda uzman kişilerce yapılmasında fayda vardır.

Peki o zaman bu yöntem ne işimize yarayacak.
Fırının doğru değeri gösterip göstermediğini öğrenmiş olacaksınız.
Eğer değerlerde bir hata var ise  yüksek ısı değerlerini doğru olarak değiştirip çalışmanıza devam edebileceksiniz.

Kısaca kalibrasyon neticesinde 955 derecede oluşması gerken durumu sizin fırınınız 975 derecede yarattı buda 20 derece lik bir düşük ısı olduğunu gösteriyor bize ,bu durumda pişim değerlerimizi 20 derece artırmamız gerekir.

bunun tam tersi olabilir 955 derecedeki oluşması gereken durumu fırınımızda 935 derecede gördük buna göre fırın iç sıcaklığımız 20 derece daha fazla gördüğümüz değerden o zaman pişim değerlerimizi 20 şer derece düşürmemiz gerekir ,bu yöntem gayet başarılı bir yöntemdir yinede dediğim gibi size doğru bilgiyi verir ancak gösterge değerleri ile muffla değerlerini eşitlenmesini sağlamaz bunu ancak uzman kişiler yapabilir.

Share