Dekema Austromat 2001 A Porselen Fırını

Dekema firması tarafından üretilmiş oldukça eski fırınlardır . 60lı yıllarda çok popüler olan bu fırınlar şimdilerde de bir çok laboratuarda kullanılıyor ve kullanan teknisyenler fırının eski olmasına rağmen yeni jenerasyon porselen tozlarınıda çok güzel pişirdiğini söylerler. Hatta bazı arkadaşlarım bu fırının pişimlerini diğer fırınlarda tuturamadıklarını iddia ederler.

Aslında işin sırrı bu fırınlarda ayarlarla fazla oynayamazsınız bu yüzden program hatası yapılma olasılığı çok düşüktür hatta yok denilebilir. Örneğin ön kurutma süresini asla azaltamazsınız bu süre 6 dakika olarak sabitlenmiştir mekanik olarak çalışır bunu değiştiremezsiniz aynı şekilde soğurkende asansör 6 dakikada aşağı iner . Bu yüzdende mükemmel bir ön kurutma yapıp işi pişirdikten sonrada yavaş yavaş soğutarak indirdiği için işlerde çatlama yarılma gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.

Austromat 2000 Austromat 2001 ve Austromat 2001A modelleri eskidir ancak Dekema firması yeni model dijital fırınları ile piyasadaki varlığını sürdürmektedir Austromat 3000 ,3001,D2,D4,D2hd ve pres yapabilen modeller de üretmiştir.

Bu yazımızda bahsetiğimiz austromat 2001 ve 2001A değişik tasarımları ile dikkat çekerler fırın 3 parçadan oluşur kafa da denilen silindirik pişirme bölümü hemen altında dikdörtgen küp formunda kontrol kabini ve yağsız pompa. fırının asansör bölümü hem elektrik motoru hemde pnömatik bir silindir yardımı ile pompadan aldığı basınçlı hava ile çalışır . fırının kontrol kabinin arkasında bulunan çıkış hızı ayarı ve ancak bir tornovida yardımı ile ayarlıyabileceğiniz iniş hızı ayar muslukları bulunur.

Fırın kumanda kabininin solunda ve sağında bulunan 2 adet mekanik zaman sayacından soldaki pişirme zamanını ayarlar sağdaki ise vakum zamanını ayarlar pişirme zamanı daima vakum zamanından bir dakika fazla olmalıdır. (7 dakika pişim 6 dakika vakum ).

Ortada bulunan analog ısı ayar termostatı sıcaklık ayarını yapar ancak iki kademeli çalışan bu termostat a ön kurutma ısı değeri olarak hedef ısı değerinin 325 derece eksiği yazılmalıdır çünkü termostatın hemen altında bulunan yeşil start butonuna bastıktan sonra termostat ayarlanan ısı değerinin 325 derece üstüne otomatik olarak dakikada 55 derece hızla tırmanır.örneğin 930 derece yüksek ısı değeri için ön kurutma ısı değeri 605 derece olmalıdır 605+325=930.

Hemen yeşil start butonun altında bulunan 6 adet program tuşlarının görevi sırası ile şöyledir
1 nolu tuş vakumlu dentin, opak pişimleri
2 nolu tuş vakumsuz pişimler, glazür,
3 nolu tuş vakumlu oksidasyon,ön kurutma gerktirmeyen işlemler
4 nolu tuş vakumsuz oksidasyon , ön kututma gerektirmeyen işlemler
5 nolu tuş 1inci ve 2inci tuşlarla beraber basılarak kullanılır 1+5 yada 2+5 gibi bu işlem programı biraz daha yavaşlatır özellikle asansörün çıkış hızını her iki tuşa da aynı anda basmak gerekir.
6 nolu tuş fırın açıldığında basılır ve yeşil tuşa bastıktan sonra asansör kalkar vakum pompası çalışır vakum göstergesi 4 milibar da kalır pompa kapanır fırın ön kurutma ısı değerine ulaşır ve o değeri sabit tutarak stop tuşuna basılana kadar ön kurutma değerinde yarım vakum yaparak bekler.
7 nolu tuş sadece 2001 A modellerinde çalışır 6ıncı tuş la beraber basılınca 6+7 fırın yine yarım vakum yaparak kapanır ancak elektrik tasarufu için ısınmaz.
8 nolu tuş stop ve sinyal sesini kapatma tuşudur program bitimlerinde sinyal sesini kesmek ve programı kapamak için kullanılır.
Bu fırınlarda dikkat edilecek hususlar
Asla bir programa başladıktan sonra durdurmayın bırakın fırın rutin çalışmasını bitirsin . çünkü içinde mekanik zaman saatinin çark sistemi tekrar başladığı noktaya gelmezse başlattığınız ikinci programda yanlış zamanlarda yanlış işlemler yapar .

Şebeke voltajı çok önemlidir eğer voltajınız düşükse ya regülatör kullanın yada pişim ve vakum saatlerini 1yada 2 dakika kadar uzatın mesela pişim 8 dakika vakum 7 dakika gibi .

Eğer asansör problemi yaşıyorsanız vakum pompanıza bakım yaptırın asansör pnömatik sisteminize bakım yaptırın .

Fırının sağ yanında bulunan kol saat yönünde döndürülme sureti ile elektrik kesilmelerinde içerdeki işleri dışarı çıkartabilirsiniz.

Kullanma Klavuzu

Bu ürün için kullanma klavuzu bulunmamaktadır.

© Her Hakkı Saklıdır 2018
Adjans Tanıtım Reklam Elektronik ve İnternet Hiz. San. Tic. Ltd. Şti.